Według jednego z badań, w wyniku naruszenia bezpieczeństwa danych firmy mogą stracić nawet 50% swoich...
Najprościej rzecz ujmując, analitykę biznesową można zdefiniować jako zarządzanie rozwiązaniami. Analityka biznesowa jest często postrzegana również jako podzbiór analityki biznesowej. Wdrożenie analityki biznesowej zwykle wiąże się z wykorzystaniem różnych metodologii. Należą do nich eksploracja danych, analityka predykcyjna i analiza statystyczna. Różne metodologie są przydatne w analizie i przekształcaniu danych. Przekształcone dane są wykorzystywane do identyfikacji oraz przewidywania trendów i wyników. Taka identyfikacja i przewidywanie są korzystne przy podejmowaniu stosunkowo inteligentnych decyzji biznesowych.
Zazwyczaj proces analizy biznesowej obejmuje agregację danych, eksplorację danych, eksplorację tekstu, analizę predykcyjną, optymalizację, wizualizację danych oraz identyfikację asocjacji i sekwencji. Aby uzyskać szczegółową wiedzę i umiejętności, należy zapisać się na kurs certyfikacyjny Analityk biznesowy online. W poniższym segmencie wyjaśnione zostaną kluczowe różnice pomiędzy innymi popularnymi na rynku koncepcjami.
- Często pojęcie analityki danych i analityki biznesowej jest używane zamiennie. Pojęcie analityki danych odnosi się do analizy surowych danych w celu uzyskania użytecznych informacji. Użyteczne informacje są często związane z ujawnieniem trendów i wskaźników związanych z działalnością firmy. Kluczowa różnica polega na faktycznym zrozumieniu, że analityka biznesowa jest poświęcona zastosowaniom biznesowym. Z drugiej strony, analityka danych koncentruje się na szerszych aspektach, takich jak analityka biznesowa i OLAP.
- Innym pojęciem, które często jest używane zamiennie z analityką biznesową, jest data science. Ważne jest, aby zrozumieć, że pojęcie data science wykorzystuje systemy naukowe do zrozumienia danych i określenia takich aspektów, jak źródło danych, potencjalne zastosowania danych i inne. Dane często występują w postaci ustrukturyzowanej lub nieustrukturyzowanej, albo w obu tych postaciach łącznie. Procesy wdrażania nauki o danych obejmują statystykę, analizę danych i uczenie maszynowe.
Ale jakie są korzyści ze studiowania analizy biznesowej? W dalszej części artykułu wyjaśnimy to.
Praca na stanowisku analityka biznesowego wiąże się z różnymi aspektami, takimi jak zarządzanie danymi, tworzenie modeli statystycznych, udzielanie odpowiedzi na pytania dotyczące dużych zbiorów danych oraz tworzenie wizualizacji danych w celu uzyskania cennych informacji. Aspekt zarządzania bazami danych obejmuje agregowanie, czyszczenie i organizowanie zbiorów danych. Ponadto, pracownik zazwyczaj tworzy modele statystyczne w celu wyjaśnienia interakcji między zmiennymi. Pomaga to firmom w opracowywaniu odpowiednich prognoz.
Jako analityk operacyjny, Twoje spostrzeżenia będą przede wszystkim przydatne w zwiększaniu wydajności przedsiębiorstwa. Twoje spostrzeżenia przyczyniają się także do lepszego zarządzania ekonomicznego przedsiębiorstwem. Będziesz wykazywać się umiejętnościami w zakresie eksploracji danych, analizy statystycznej, modelowania i optymalizacji. Ponadto, Twoje spostrzeżenia są korzystne w minimalizowaniu marnotrawstwa, optymalizacji modeli zaopatrzenia i usprawnianiu operacji.
Jako analityk ilościowy będziesz odpowiedzialny za aspekt finansowy. Będziesz zajmować się oceną ryzyka finansowego związanego z prowadzoną działalnością. Będziesz odpowiedzialny za generowanie zysków. Aby generować znaczne zyski, będziesz zajmować się strategiami handlowymi. Często będziesz musiał opracowywać i stosować modele matematyczne umożliwiające wycenę i obrót papierami wartościowymi. Ma to szczególne zastosowanie w firmach finansowych.
Niezależnie od zajmowanego stanowiska, pracownik będzie miał do czynienia przede wszystkim z następującymi rodzajami analityki.
Jako analityk biznesowy będziesz miał do czynienia z aspektami analityki opisowej, analityki diagnostycznej, analityki predykcyjnej i analityki opisowej.
Analityka opisowa polega na zrozumieniu aktualnego stanu przedsiębiorstwa. Analityka diagnostyczna to rozsądne wnioskowanie na temat wydarzeń w firmie. Jak sama nazwa wskazuje, analityka predykcyjna jest metodą stosowaną w celu przewidywania nadchodzących trendów i tym podobnych. Wreszcie, analityka normatywna dostarcza dogłębnych spostrzeżeń, które pozwalają przedsiębiorstwu podążać w kierunku sukcesu najbezpieczniejszą możliwą drogą.
Po zapoznaniu się z aspektami analityki biznesowej, warto poznać powody, dla których warto zająć się tą dziedziną w swojej karierze. W poniższym rozdziale zajmiemy się tym zagadnieniem.
1. Dodatek do pensji
Jednym z kluczowych czynników motywujących do zmiany zawodu jest dążenie do uzyskania lepszej pensji. Jako analityk biznesowy możesz zarobić ponad 80 tys. dolarów rocznie. Jest to szczególnie istotne, jeśli szukasz możliwości pracy za granicą.
2. Pasja do umiejętności
Prawdą jest, że tylko niewielki procent pracowników lubi doskonalić swoje umiejętności przez całe życie. Jeśli należysz do tak aktywnej grupy pracowników, ta kariera będzie dla Ciebie najlepszym wyborem. Ponieważ umiejętności nabyte w tym zawodzie są istotne na zawsze, możesz poświęcić kilka lat na przerwę w pracy i nadal mieć duże możliwości zarobkowe.
3. Bezpieczeństwo
Prawdą jest, że pojęcie bezpieczeństwa zatrudnienia często pojawia się w głowie każdego pracownika. Wraz z rozwojem tej dziedziny, praca analityka biznesowego jest w dużym stopniu zabezpieczona. Potwierdzają to liczne raporty z ostatnich lat.
4. Jesteś "człowiekiem ludzi"
Każdy pracownik jest z pewnością wyjątkowo utalentowany. Jednak jako analityk biznesowy powinieneś być bardziej towarzyski wśród swoich pracowników. Dzięki pewniejszym interakcjom społecznym możesz szybko piąć się po szczeblach kariery jako analityk biznesowy. Jeśli masz godne pochwały cechy, takie jak wysokie preferencje do pracy z kilkoma osobami, wysokie morale, aby pomagać pracownikom w organizacji, a przede wszystkim szanujesz wkład innych osób, będziesz dobrze prosperować jako analityk biznesowy. Dodatkowym atutem jest wybieranie pracowników, aby zawsze rozwiązywać problematyczne kwestie.
5. Gotowość do zmian
Jeśli jesteś osobą, która wierzy w konsekwentne zmienianie organizacji na lepsze, będziesz dobrze prosperować jako analityk biznesowy. Ponadto, jeśli jesteś osobą, która z łatwością znajduje odpowiednie rozwiązania służące rozwojowi firmy, Twoja rola jako analityka biznesowego będzie jeszcze bardziej owocna.
6. Pracownik niezależny
Jeśli jesteś osobą, która świetnie radzi sobie w pracy samodzielnej, to doskonale sprawdzisz się w roli analityka biznesowego. Jako analityk biznesowy będziesz musiał wykonywać różne zadania w sposób kreatywny i niezależny. Zazwyczaj 2/3 czasu pracy trzeba spędzić samemu. Pozostała 1/3 czasu pracy wymaga niezależnych umiejętności i wiedzy specjalistycznej.
7. Eksploracja i konserwacja
Kombinacja cech eksploracji i konserwacji działa cuda, zwłaszcza w przypadku analityka biznesowego.
Zastanawiasz się, czy posiadasz te cechy? Sprawdź, co następuje.
- Cechę eksploracji posiadasz, jeśli wszystko kwestionujesz. Zawsze chcesz się upewnić, że doskonale rozumiesz decyzje/funkcjonalności organizacji.
- Masz cechę zachowywania, jeśli zawsze wolisz układać wszystko w odpowiedniej chronologii. Dotyczy to nawet wypunktowań w dokumencie. Dzięki temu wszystkie szczegóły znajdują się w tym samym miejscu, są łatwo dostępne, a co najważniejsze - wszyscy oszczędzają czas.
8. Pasja
Kolejnym głównym powodem, dla którego warto zostać analitykiem biznesowym, jest pasja. Jeśli masz silną pasję do rozwiązywania problemów organizacyjnych poprzez dostrzeganie wspaniałych pomysłów w swoim miejscu pracy, to ta praca jest idealna dla Ciebie.
9. Komunikacja
Organizacje mogą wznieść się wysoko, a nawet upaść dzięki komunikacji. Właściwa komunikacja może podnieść organizację o kilka szczebli. Z drugiej strony, organizacje mogą też łatwo przegrać z konkurencją. Dzięki skutecznemu przekazywaniu pomysłów w ramach organizacji nawet najprostszy pomysł może przynieść jej sukces. Jeśli masz dobre umiejętności w zakresie komunikowania swoich pomysłów, postaraj się je jak najlepiej wykorzystać, zostając analitykiem biznesowym.
10. Wiedza techniczna
Wreszcie, jeśli chcesz rozwijać swoje umiejętności techniczne w zakresie programowania, architektury oprogramowania i innych podobnych dziedzin, zostanie analitykiem biznesowym będzie dla Ciebie doskonałym wyborem.
Bycie analitykiem biznesowym to z pewnością praca pełna wyzwań. Ale jeśli masz mnóstwo talentów, aby nim zostać, postaraj się wykorzystać je jak najlepiej!
Według jednego z badań, w wyniku naruszenia bezpieczeństwa danych firmy mogą stracić nawet 50% swoich...
Aplikacja Becric to wyjątkowe narzędzie do rozrywki w sferze hazardu. A przy okazji, korzystając z niej...
Powlekany czy niepowlekany? Większość używanych przez nas na co dzień papierów to oczywiście produkty...
Na rynku mamy wiele modeli drukarek, a ich producenci zadbali o to, byśmy mogli dobrać odpowiednie rodzaje...
Jeśli chodzi o asortyment papierów do drukarek to mamy bardzo wiele propozycji od firmy Epson. Ten...
Papier przeznaczony do drukarek atramentowych różni się od zwykłego papieru tym, że ma specjalną...